Roger Berg

Copyright Roger Berg Big Band © All Rights Reserved

Svenska | Polski | English

Roger Berg

Wzorem wielu legendarnych big bandów Roger Berg Big Band prowadzony jest przez charyzmatycznego lidera, który ma sprecyzowaną wizję repertuaru, brzmienia i wyglądu orkiestry.

 

Roger rozpoczął grę na perkusji w wieku trzech lat. Od początku inspirowali go najlepsi z najlepszych: Gene Krupa (Goodman), Jo Jones (Basie), Louie Bellson (Ellington) oraz najbardziej podziwiany Buddy Rich. Jako nastolatek Roger miał okazję poznać osobiście Buddy'ego Richa, dzięki czemu otrzymał wiele cennych rad od mistrza. Korzysta z nich przy każdej okazji, gdy pojawia się na scenie.

 

Od ponad 20 lat Roger oczarowuje swoją grą publiczność Ogrodów Tivoli w Kopenhadze, gdzie gra w Tivolis Big Band, wcześniej Tivolis Harmoniorkester. Do niedawna była to jedna z najbardziej aktywnych orkiestr w Europie, która grała sześć wieczorów w tygodniu przez cały letni sezon. Równocześnie Roger gra z wieloma innymi zespołami i mniejszymi konstelacjami zrówno w Szwecji, jak i Danii.

 

W roku 2007 perkusista rozpoczął swój własny projekt muzyczny i w ten sposób narodził się Roger Berg Big Band. Chcąc zbudować tradycyjną, kompletną orkiestrę big bandową, która będzie tak bliska amerykańskich tradycji swingowych jak to tylko możliwe, stworzył zespół o solidnym brzmieniu, który dziś znany jest z wielu muzycznych przedsięwzięć. Są wśród nich zarówno występy w klubach jazzowych i na festiwalach, jak i duże koncerty, przedstawienia muzyczne i gale. Można tu wymienić pełną splendoru, coroczną imprezę artystyczną Git Gay Galan w Malmö, występ w czasie Tygodnia Eurowizji 2013 z ikonami szwedzkiej muzyki rozrywkowej Siw Malmkvist i Ann Louise Hanson lub też widowiskowe bitwy big bandów toczone z multiinstrumentalistką Gunhild Carling i rodzinnym zespołem Carling Big Band.

 

Orkiestra sukcesywnie prezentuje na współczesnej scenie klasyczny repertuar swingowy w tradycyjnej formie. W dziale Portfolio znajduje się lista najistotniejszych występów Roger Berg Big Band.

 

  • Rozpoczął grę na perkusji w wieku trzech lat.
  • Zdobył wykształcenie w Konserwatorium Muzycznym w Malmö, zaraz potem poświęcił się pracy na scenie.
  • Poznał osobiście Buddy'ego Richa jako szesnastolatek i pomagał mu w trakcie turné w Szwecji, m.in. przygotowując instrument gwiazdy przed koncertami. Otrzymał wówczas szereg wskazówek i miał możliwość obserwować mistrza przy pracy.
  • Gra w Tivolis Big Band w Kopenhadze od ponad 20 lat.
  • Założył własną orkiestrę big bandową w roku 2007.
  • Występował z takimi gwiazdami jak m.in. Rick Astley, Stanisław Soyka, Siw Malmqvist, Ann-Louise Hanson, Eva Rydberg, Björn Skifs, Lill-Babs, Sylvia Vrethammar, Butch Miles, Gunilla Backman, Glenn Wish, Marianne Mörck i inni.
  • Występuje w Szwecji, Danii i innych krajach europejskich.

FAKTY