Stanisław Soyka

Copyright Roger Berg Big Band © All Rights Reserved

Svenska | Polski | English

Stanisław Soyka i Roger Berg

 

W kwietniu 2015 ukazał się wspólny album Roger Berg Big Band i Stanisława Soyki "Swing Revisited". To płyta pełna klasyków gatunku w tradycyjnym brzmieniu.

 

Roger Berg i Stanisław Soyka spotkali się po raz pierwszy w 2010 roku. Wokalista wystąpił wówczas z big bandem podczas premierowego koncertu w warszawskim klubie jazzowym Tygmont. Artysta zaprezentował "Hallelujah I just love her so" (Ray Charles) oraz "Don't get around much anymore" (Nat King Cole). W 2011 roku ponownie skrzyżowały się drogi muzyków podczas wieczoru kultury skandynawskiej Wasa Swing Festival w Sali Kongresowej.

 

Koncert Greifswald 2014

Stanisław Soyka i Roger Berg ze swoim zespołem Roger Berg Big Band zagrali wspólny koncert organizowany w ramach festiwalu Nordischer Klang w miejscowości Greifswald w Niemczech. Stanisław Soyka wystąpił jako gość specjalny imprezy przy akompaniamencie 17-osobowej orkiestry Rogera Berga. Ozdobą występu było trio wokalne w repertuarze Andrews Sisters i wyborze numerów solowych.

 

Soyka od początku kariery dużym sentymentem darzył swing. Już w latach 80' wydał płytę "Soyka sings Ellington". Obecnie artysta powrócił do korzeni jazzu i zajął się repertuarem takich gwiazd, jak Frank Sinatra, Nat King Cole, Ray Charles, Duke Ellington oraz Dean Martin. Wraz z Rogerem i jego big bandem Soyka realizuje swoje muzyczne marzenie, w oryginalny sposób interpretując klasyczny repertuar - raz energicznie i soulowo, innym razem subtelnie i ze sporą dozą nostalgii.

 

Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Osobowość polskiej sceny muzycznej znana z takich hitów, jak np. "Tolerancja", "Cud niepamięci", "Fana na na" oraz wielu projektów poetycko-muzycznych. Od początku kariery grał z największymi postaciami sceny jazzowej, jak Wojciech Karolak czy Michał Urbaniak. Jeszcze w czasach studenckich śpiewał z big bandem uczelnianym, a na początku lat 80. wydał album "Soyka sings Ellington".

 

Miłość do swingu odżyła przy okazji spotkania z Rogerem Bergiem - Stanisław znów wziął na warsztat repertuar amerykańskich klasyków swingu. W niezwykle subtelny i oryginalny sposób interpretuje przeboje lat 30., 40., a także późniejszych. Przy wsparciu profesjonalnych muzyków szwedzko-duńskiego big bandu ta ponadczasowa muzyka zyskuje dzięki artyście nowe oblicze i bardzo osobisty charakter.

Stanisław Soyka